Certyfikacja europejska
ECQA jest wynikiem wielu wspieranych przez Unię Europejską inicjatyw w ciągu minionych dziesięciu lat, podczas których różne instytucje edukacyjne istniejące w ramach programu Life Long Learning Unii Europejskiej, postanowiły przystąpić do wspólnego procesu certyfikacji osób w przemyśle. Za pośrednictwem ECQA można uczestniczyć w kursach dedykowanych dla określonego zawodu w jednym kraju i przystąpić do egzaminu europejskiego po zakończeniu tegoż kursu. Certyfikat ten będzie uznawany przez europejskie organizacje szkoleniowe i instytucje w 18 państwach członkowskich.
Dlaczego taki Certyfikat cieszy się zainteresowaniem?
Europejskie siły robocze są bardzo elastyczne i odczuwają potrzebę pracy dla gałęzi przemysłu z całej Europy. Proszę sobie wyobrazić, że uczestniczą Państwo w kursie w jednym kraju i że przystępują Państwo do egzaminu i zdają Państwo ten egzamin na zakończenie tego kursu. Certyfikat będzie wówczas uznawany przez organizacje certyfikujące oraz organizacje szkoleniowe we wszystkich krajach europejskich łącznie z dużymi państwami takimi jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, kraje skandynawskie, wszystkie państwa Europy Wschodniej, etc. To automatycznie doprowadzi do uznawania tego certyfikatu i podniesienia szans na pracę na otwartym rynku europejskim.
Projekty UE, które pomogły zbudować strategię platformy ECQA
-
Wielostronny projekt LLP dEUcert: Propagowanie ECQA oraz EU Cert Campus ma miejsce we wszystkich krajach europejskich oraz tworzone są regionalne ośrodki certyfikacyjne (2010 - 2011).
-
Wielostronny projekt LLP EU Cert Campus: Został utworzony wirtualny ośrodek szkoleniowy wspierający ocenę kwalifikacji, szkolenie online, certyfikację i zespół szkoleniowy (2008 - 2009).
-
Projekt LLP EQN: Zdefiniowanie obowiązujących w Europie kryteriów jakościowych w celu upoważnienia do ogólnoeuropejskiej kontroli jakości organizacji kursów i certyfikacji szkoleń w systemie LLP. Te wytyczne posłużyły jako baza do oficjalnego powołania stowarzyszenia ECQA o określonym standardzie i wytycznych dotyczących certyfikacji (2005 - 2007).
-
Projekt E-Learning PLATO: Włączenie portali EPI do nowych sposobów przeprowadzania certyfikacji pomiędzy uniwersytetami a przemysłem w systemie stażu (2006 - 2007).
-
Projekt E-Learning EPI: Rozwój nowych metod edukacyjnych i portali integrujących e-learning z oceną kwalifikacji (2003 - 2005).
-
Projekt FP5 MM 1032 CREDIT: Rozwój portali wiedzy praktycznej, funkcji oceny wiedzy, standardów dla kierunków wiedzy w Europie (1998 - 2001).